Významní rodáci
Jan Neplach - 23.února 1322 Hořiněves - pravděpodobně 13. září 1371 Opatovice nad Labem,opatovický opat, kronikář, diplomat
Pocházel z chudé rodiny, v roce 1328 nastoupil do benediktinské školy v Opatovicích. V roce 1332 byl přijat do benediktinského řádu v opatovickém klášteře a o dva roky později složil řeholní sliby. V roce 1340 byl poslán opatem Hroznatou na boloňskou univerzitu.V roku 1347 již s opatem pobýval u papežské kurie v Avignonu. Tam 11. února 1348 obdržel od papeže Klimenta VI. provizí opatství, za něž zaplatil vysokou taxu 500 zlatých a po Hroznatově rezignaci nastoupil na jeho místo. Vedle toho si získal přízeň Karla IV.. Je doloženo jeho časté cestování jak v Karlových službách (v roce 1353 jel opět do Avignonu), císaře provázel roku 1354 do Trevíru a roku 1355 na korunovační cestu do Říma. Tak cestoval i ve službách arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, například roku 1365 do Řezna a do Týnce u Krakova. Jeho jediné známé dílo Stručný spisek kroniky římské i české (Summula chronicae tam Romanae quam Bohemicae), pochází nejspíše z roku 1360.
Petr Švehla z Hořiněvsi - 15.stol., písař, rektor v Praze U matky boží Na louži.
Z rukopisných sbírek Univerzitní knihovny v Olomouci:
"Přibližně ze třetí čtvrtiny 15. století pochází Žaltář a Nový zákon Petra Švehly z Hořiněvsi, jehož původce je určen zápisem na fol.63a "Finitus librer Psalteri per Petrum dictum Sswehla de Horziniewes Annorum Domini 1496. Rukopis je uložen http://www.vkol.cz a je digitalizovaný.
Heřman Antonín Jelínek (1709 v Hořeňovsi - 1779 v Itálii)
Hudební skladatel a virtuos na housle vstoupil v 19 ti letech do premonstrátského kláštera v Želivě. Po návratu z Vídně, kam byl po vysvěcení poslán na další studia, zastával místo ředitele kůru. Touha po veřejném vystoupení byla příčinou, že z kláštera dvakráte prchl a koncertoval po Francii, též před královským dvorem v Paříži a v Itálii, kde vystupoval pod jménem Cervetti. Tiskem vyšly jeho houslové koncerty a sonáty. Větší skladby církevní a varhanní v rukopise vlastní klášter želivský. Jeho bratr Jan Jelínek (†1790 v Praze) proslul jako varhaník a loutnista.


MUDr. Otakar Jedlička (*22. prosince 1845 v Hořiněvsi-†27. června 1883 ve Smiřicích).
Autor: Jiří J. Hudeček, Dr. h. c.
Josef Prokop Pražák (1870 - 1904), zcela nesporně velmi talentovaný český zoolog, s neobyčejně rozsáhlým přehledem po světové vědecké literatuře, je zanesen do povědomí mladších generací, zejména ornitologů, jako synonymum podvodu ve vědě. Žel bez přímých důkazů, pouze na základě nařčení, tento pohled pokračuje i v přítomné době, např. jeho příměrem k aktérům podvodných zahraničních afér, se kterými Pražák neměl vůbec nic společného, snad až na podobnost svého haličského případu. Mlíkovský (2011; 2012) jej pojmenoval "ornitologickým podvodníkem". Mocná síla pomluvy jeho práce (také na něj mířené hrubé osobní urážky) přešla doslova až za jeho hrob. Chci se pozastavit u několika webových stránek, které pojednávají o Pražákovi a jsou nově pozměněny (jejich autor je anonymní). Pražák se narodil v Hořiněvsi v místní vážené rodině. Zemřel 14.7.1904, nikoliv 15.7., jak je nesprávně udáváno, 17.7. byl pohřben do hrobu svých prarodičů Wolfových, z matčiny strany, na hřbitově tamtéž (hrob č. 285). Validní jsou Pražákovy dosažené hodnosti doktora filozofie a věd (Ph.D., DSc.). Titul doktora je vytesán i na jeho náhrobní desce z bílého mramoru za jeho jménem. Je připomínána Pražákova "Haličská kauza" a následně "odhalené" další jeho údajné podvody, ale vědecké a názorové rozpory měl Pražák již daleko dříve předtím s Viktorem rytířem von Tschusim, a zcela skrytě s Otto Kleinschmidtem, který se o Pražákovi vyjádřil až rok po jeho smrti, podporován dřívějším Pražákovým přítelem, nadučitelem ze Starkoče, Karlem Kněžourkem (Kleinschmidt, 1905; Hudec, 1999). Zde jsou možná skryty počátky Pražákova pádu: mohl také překážet. Není také známo, co se událo v době působení Pražáka v muzeu ve Vídni: mohl urazit kustoda Ludwiga rytíře von Lorenze, některé zveřejněné Pražákovy poznámky tomu mohou nasvědčovat. Patrně vzniklo velké nepřátelství. Ludwig von Lorenz jistě o všem nenapsal a nutné by bylo studovat korespondenci, která jistě byla četná, a je-li někde uchována (viz von Lorenz, 1899). Tento text reaguje na internetové stránky o Josefu Prokopovi Pražákovi a je připomínkou 115. výročí jeho úmrtí.
Pražákovy údajné podvody
Pražák nemusel být při výzkumech vždy fyzicky přítomen v Haliči (to, že nebyl von Lorenz skutečně dokázal). Pražákovo zpochybnění je založeno na tvrzení jedné osoby, ke které se připojily další. Pražák uvedl, že měl dva sběratele a pomáhali mu také vojáci ze lvovské posádky; některé uvedl i jmenovitě. Pražák nepíše, že všechny rarity sám zastřelil, některé byly koupeny na lvovském trhu, či dodány dalšími osobami. Kde zmizely Pražákovy sbírky obratlovců, korespondence a terénní poznámky vůbec nevíme. Kněžourkův bratr Josef dlel ve Smiřicích, nedaleko Hořiněvsi; lze se divit, proč se nadučitel Karel Kněžourek nezeptal na statku Pražákova žijícího otce a nepodal přesné svědectví. Nelze tvrdit, že vůbec neexistovaly, nebo jen v Pražákově mysli, když nikdo nic nevyšetřil na místě.
Pražákova údajná krádež
Při plném respektu současných moderních forenzních metod, byla údajná Pražákova krádež odhalena až 103 let od jeho úmrtí a studijní sbírkový materiál mohl být za tu dobu různě manipulován a etikety převázány. Pražák měl údajně odcizit exemplář pěvušky horské (Prunella montanella) ze sběrů Dybowského od jezera Kultuk na Bajkalu, provést falzifikaci jeho původu, jako z Čech, a zase jej darovat do muzea. Benedykt Dybowski ale působil na univerzitě ve Lvově, kde vojensky příslušel taxonom Pražák. Zdá se velmi málo pravděpodobné, že se spolu nikdy ve Lvově nesetkali. Dybowski zemřel na odpočinku ve Lvově až v roce 1930 v 97 letech (viz Brzek, 1994). Opět je potřeba studium pramenů.
Pražákovy smyšlené typy ptáků
Sugesci o údajně "vymyšlených" typech Pražákem nově popsaných poddruhů ptáků (viz Mlíkovský, 2011) narušuje zpráva o Pražákově exempláři z Haliče, který koloval ve střední Evropě po druhé světové válce (byl také vymyšlen ?). Biolog Antoni Jaworowski žil ve Lvově, zemřel v roce 1917 (viz Schümann, 2015); po Číně mohl cestovat některý jeho lvovský příbuzný. Co o tom víme ? Nemožnost nalezení typu neznamená anulaci dat: kdo se snažil po Pražákových sběrech jakkoliv pátrat ?
Pražákovy "české rarity"
Ještě Bayer (1903) zařadil tzv. Pražákovy "pochybné" druhy obratlovců do dodatků svého prodromu českých obratlovců. K celkovému zpochybnění Pražákových dat v ornitologii v české literatuře došlo až nověji, a to Karlem Hudcem (viz Hudec et al., 1995). Dříve bylo poukazováno na Pražákovu údajnou nespolehlivost. To, že údajně vědomě podváděl od svého mládí se zdá až absurdní, Pražák v mládí, i později vlastním nákladem, vydal i některé knihy (byť některé z nich zřejmě pro finanční náklady jen tiskem jako rukopis). K dosažení svých "pochybných" úspěchů by určitě nepotřeboval studia na univerzitách v Praze a v Edinburghu. Záměrným podvodem a zveřejněním svých "českých rarit" pak zcela jistě nemohl dosáhnout nějakého evropského nebo světového věhlasu, navíc se o jeho výsledcích, zveřejňovaných Pražákem výhradně v německém jazyce, v českém prostředí ani příliš nevědělo (soupis Pražákových rarit: viz Mlíkovský, 2012). Světový věhlas zajistila Pražákovi taxonomie. Pražákovy popisy poddruhů sýkor v Británii, včetně skotské endemitní sýkory parukařky, Lophophanes cristatus scoticus, jsou validní (viz Hartert, 1907; Parkin & Knox, 2010).
Pražákem popsané africké zebry
Texty na webu je nutno zpřesnit: nejen že Edouard - Louis Trouessart uvedl Pražákův popis "Equus burchelli zambeziensis" a "E. burchelli mariae" v roce 1898, ale také Pražák & Trouessart v roce 1899 "Equus foai" "; validita těchto forem je irelevantní (invalidní popisy zeber má řada dalších autorů, včetně výše zmíněného Ludwiga von Lorenze, také Pražákova kritika Theodora Noacka, viz Cabrera, 1936). Práce z roku 1899 chybí v Trouessartově bibliografii (viz Denys et al., 2012): Equus Burchelli subsp. Mariae Prazak (Trouessart, 1898: str. 66; Wilson & Reeder, 2005: str. 630, nepřesně mariae Trouessart, 1898) Equus Burchelli subsp. zambesiensis, Prazak (Trouessart, 1898, v textu zambeziensis; Wilson & Reeder, 2005: str. 630, Trouessart 1898) Equus Foai Prazak & Trouessart (Pražák & Trouessart, 1899)
Zdroje:
Josef Prokop Pražák. Dostupné na: https://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Prokop_Pra%C5%BE%C3%A1k
Josef Prokop Pražák. Dostupné na:
https://wikivividly.com/wiki/Josef_Prokop_Pra%C5%BE%C3%A1k
Josef Prokop Pražák. Dostupné na: https://wikivisually.com/wiki/Josef_Prokop_Pra%C5%BE%C3A1k
Josef Prokop Pražák. Dostupné na: https://
austria-forum.org/af/AustriaWiki/Josef_Prokop_Pra%C5%BE%C3%A1k
Literatura:
Bayer F. (1903): Dodatky ku Prodromu českých obratlovců. Připojen Klíč k určování českých ryb. Nakladatel A. Wiesner, Praha.
Brzek G. (1994): Benedykt Dybowski. Žycie i dzielo. 2. vydání. Polskie
Towarysztwo Ludoznawcze, Warszawa.
Cabrera A. (1936): Subspecific and individual variation in the Burchell
Zebras. - Journal of Mammalogy, 17 (2): 89-112.
Denys Ch., Callon C., Mellier B. (2012): The Contribution of Edouard -
Louis Trouessart to mammalogy. - Mammalia, 76 (4): 353-364.
Hartert E. (1907): On Birds represented in the British Isles by
peculiar forms. - British Birds, 1: 208-222.
Hudec K. (1999): Ornitologové České republiky. Vydalo Muzeum Komenského v
Přerově a Asociace českých a moravskoslezských muzeí ve spolupráci s Moravským
ornitologickým spolkem, Přerov.
Hudec K., Chytil J., Šťastný K., Bejček V. (1995): Ptáci České republiky. -
Sylvia, 31 (2): 97-148.
Kleinschmidt O. (1905): J. P. Pražak +. - Falco, 1: 103-106.
Lorenz L. von (1899): Falsche Daten. - Die Schwalbe, 1: 129-137.
Mlíkovský J. (2011): Nomenclatur and taxonomic status of bird taxa (Aves)
described an ornithological swindler Josef Prokop Pražák (1870-1904). -
Zootaxa, 3005: 46-68.
Mlíkovský J. (2012): Zhodnocení faunistického díla ornitologického
podvodníka Josefa Prokopa Pražáka (1870-1904). - Sylvia, 48: 155-164.
Pražák J. P., Trouessart E. L. (1899): Description d ´une espéce nouvelle
de Zébre (Equus Foai) et remarques sur les caractéres des espéces du
sous - genre Hippotigris. - Bulletin du Muséum d ´Histoire
Naturelle Paris, (1): 350-354.
Parkin D.T., Knox A.G. (2010): The Status of Birds in Britain and Ireland.
Christopher Helm, London.
Schümann D. (2015): Kampf ums Da (bei) sein. Darwin - Diskurse und die
polnische Literatur bis 1900. Böhlen Verlag, Köln-Weimar-Wien.
Trouessart E. L. (1898): Sur une variété nouvelle du Zébre de Burchell (Equus
Burchelli subsp. zambesiensis, Prazak). - Bulletin du
Muséum d´Histoire Naturelle Paris, (1): 63-67.
Wilson D.E., Reeder D.A.M. (2005): Mammal Species of the World: A Taxonomic
and Geographic Reference. Third edition. The Johns Hopkins University Press,
Baltimore.
Václav Pražák (1830-1907)


Zbyněk Žába (19. června 1917 Doubravice u Dvora Králové – 15. srpna 1971) pohřben na místním hřbitově

František Hlavatý, narodil se 1. března 1873 v obci Žiželoves (nyní Žiželeves) místní část obce Hořiněves.
Narodil se do rodiny místního chalupníka.
Nedokončil gymnaziální studia a raději v roce 1890 odešel k ochotníkům a k
divadelním společnostem (například k M. Kozlanské, A. J. Frýdovi a dalším).
Poté prošel několika kamennými divadly: Národním divadlem v Brně, Městským
divadlem v Plzni a pražskou Uranií. Nakonec zakotvil v Divadle na Vinohradech
(1907 – 1933), odkud odešel na odpočinek. Dvakrát hostoval dokonce v Národním
divadle (ve hrách „Žárlivost“ a „Tartuffe“).
Na jevištích se po rolí milovníků uplatňoval zejména jako komik se sklonem ke
groteskní nadsázce. Sám však gesty šetřil, jeho projev spočíval v klidnosti a
naprosté soustředěnosti. Později představoval různé starší a vážené pány. K
těmto rolím ho předurčovala jeho kulatá a dobrosrdečná postava, buclatý obličej
a téměř holohlavá hlava. Exceloval nejvíce ve hrách „Revizor“ a „Kupec
benátský“. Mimo hraní rovněž často režíroval, a to na všech scénách kde
působil. Nejvíce inscenoval český repertoár (třeba hry Josefa Kajetána Tyla
nebo Aloise Jiráska).
Film ho učaroval a ve svých čtyřiceti sedmi letech natočil v roce 1921 podle
svých námětů a scénářů hned své první tři filmy MNICHOVO SRDCE, NA VYSOKÉ
STRÁNI a NEZNÁMÉ MATKY (k filmu MNICHOVO SRDCE napsal námět herec Theodor
Pištěk). O pět let později zfilmoval podle svého scénáře drama ROMÁN HLOUPÉHO
HONZY (1926), které bylo jeho posledním scénáristickým a režijním opusem. Ve všech režírovaných filmech hráli zejména jeho kolegové z Vinohradského divadla a
hrál v nich také on sám.
Po tříleté pauze se František Hlavatý začal na plátně objevovat již jen jako
herec. V roce 1929 ztvárnil postavu lékaře v dramatu TAKOVÝ JE ŽIVOT, který byl
zároveň jeho poslední němý film. Snímek je dnes považován za jeden z nejlepších
němých filmů české kinematografie. Film financoval herec Th. Pištěk.
Pro zvukový film se stal oblíbeným a častým představitelem různých
dobrosrdečných a vážených pánů (POSLEDNÍ MUŽ, HRDINA JEDNÉ NOCI, OTEC KONDELÍK
A ŽENICH VEJVARA), přísných profesorů (FILOZOFSKÁ HISTORIE) a svědomitých
uniformovaných důstojníků (MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK a NEPORAŽENÁ ARMÁDA).
Nejvíc si však – díky své postavě – zahrál postavy laskavých farářů a různých
církevních hodnostářů (NAČERADEC, KRÁL KIBICŮ, ZA RANNÍCH ČERVÁNKŮ, MARYŠA,
PÁTER VOJTĚCH, LÍZIN LET DO NEBE, BOŽÍ MLÝNY, LÍZINO ŠTĚSTÍ, DÍVKA V MODRÉM,
MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ a POHÁDKA MÁJE, která byla jeho posledním filmem). V
poválečné kinematografii si již nezahrál.
Pouze jednou Fr. Hlavatý získal větší
roli, a ještě ke všemu úplně odlišnou rolím jeho bodrých tatíků: v komedii
REVIZOR (1933) Martina Friče a Vlasty Buriana si s chutí zahrál lstivého,
podlého a zároveň úplně tupého dozorce dobročinných ústavů Artemiju Filipoviče
Zemljaniku. Ten usiluje o to, stát se novým městským hejtmanem. K hejtmanství
mu má pomoci „revizor“ Chlestakov. Pomůže mu nakonec?
Kromě divadelní a filmařské činnosti okusil také činnost dramatickou a
spisovatelskou. Napsal kolem dvaceti divadelních her. Jeho doménou byly zejména
komedie a frašky – „Mlsní kocouři“ (1905), „Bílá myška“ (1908), „Za starou
Prahu“, „Votrok“, „Z dávných dob“, „Člověk bez duše“ (1930) apod. Je také
autorem vzpomínkové a memoárové knížky „Herecké vzpomínky 1890 až 1930“ (1930).
V hereckých šlépějích kráčeli také jeho dvě děti: herec Vladimír Michael
Hlavatý (1905 – 1992) a herečka Věra Hlavatá (1907 – 198?). Sám František
Hlavatý, divadelní i filmový herec, filmový a divadelní režisér, dramatik a
spisovatel, zemřel 5. ledna 1952 v Praze ve věku nedožitých vysokých sedmdesáti
devíti let. Jaroslav "krib" Lopour