Zde roku 1238 se poprvé dozvídáme o původu Hořiněvse, majetek měl Zbraslav, číšník krále Václava I., který ho odkázal své manželce Domoslavě.
V roce 1279 porazil v jeho okolí Mutina Vřešťovský oddíly Braniborů, které zde loupily. Kronikář Dalimil se zmínil o Hořiněvsi ve své rýmované kronice, kdy popisuje jednu bitvu proti Němcům a uvádí hrdinného bojovníka pana Mutinu z Hořiněvsi. V té době byl v Hořiněvs
i jen dvůr.
V roce 1312 se zde narodil kronikář Karla IV. Neplach, opat opatovického kláštera.
1366 - 1386 je zmínka o bratřích Hroch a Pešík z Hořiněvsi, snad příbuzní Neplachovi.
1397 - z dalších majitelů je doložen Martin z Hořiněvsi.
Tvrz tu zde stála do poslední třetiny 15.století, patřila pánům Hořeňoveským z Hořeňovsi.
Pozdějšími majiteli byli (r.1413) bratři Pavlík a Prokop, kteří drželi Hořiněves. V roce 1415 pečetili stížený list do Kostnice. Pavlík se v r. 1421 zúčastnil čáslavského sněmu.
1425 - dobyli hořiněveskou tvrz vůdci husitského vojska Jan Bzinka a Prokop Holý. Příčina této vojenské akce není známa, neboť její majitel Prokop z Hořiněvsi byl stoupencem husitství.
V písemných pramenech se uvádí někdy i zámek. Z této doby pocházejí sklepy pod dnešním zámkem a některé jeho obvodové zdi.
V roce 1612 získal zadluženou Hořiněves Jan Purkart Kordule ze Sloupna. V roce 1623 byla pro účast na protihabsburském odboji v l. 1618-1620 zkonfiskována.
Dále získala statek v r. 1625 Marie Magdalena Trčková, která Hořiněves spojila s panstvím Smiřice.
V roce 1634, po zavraždění Adama Trčky z Lípy byla všechna Trčkova panství zkonfiskována.
V roce 1636 získal zámek Jan Matyáš Gallas z Gallasu, jenž je dostal za zásluhy od Ferdinanda II. Za jeho držby 1645 hořiněveskou tvrz vypálili a vydrancovali Švédové.
V letech 1661 bylo vytvořeno nové rozsáhlé panství, k němuž kromě tvrze, dvora a vsi Hořiněves náleželo ještě 21 později až 26 vsí. Toto panství připadlo Františku Ferdinandu Gallasovi.
V letech 1674 – 1738 panství vlastní rod Šporků.
Kolem roku 1700 měla Hořiněves 57 čísel.
Škola (privátní) stávala od 17.září 1717 – 1727 v soukromí domě č.14, který tohoto roku Šporkem upravena pro účely školní.
1775 - se z Hořiněvse podáná zpráva selském povstání. 19.března se 2000 vzbouřenců u Smiřic, kde hledali direktora, který však odjel do Hradce Králové. Špork chtěl povstání na svých vesnicích zabránit, obeslal rychtáře, leč oni mu odpověděli, že přijdou všichni sedláci. 23.března přepadli vzbouřenci zámek a vydrancovali hon a vypálili a vyrabovali pivovar – hrabě prchal na koni do Hradce Králové.
Při selských bouří zámek spojeni podzemní chodbou do pivovaru a z něho do zámečku. Ze zámečku vedla chodba přes bečvárnu k Bažantnici. Při opravách zámku 1925 byli podzemní chodby zazděny.
Když se v roce 1778 stavěla Hradecká pevnost (Bastionovou pevnost) sídlil zde v letech 1778 až 1792 sídlil krajský úřad.
4.září 1862 se v Hořiněvsi sešlo celé vlastenecké okolí, aby mohlo oslavit památné odhalení pamětní desky Václava Hanky zasazené v průčelí domu číslo 10, tedy jeho rodiště.
Slavnost byla první národní slavností v Čechách, kdy byli projeveny vlastenecké a politické tužby národa českého
V té době se vzhlíželo k obci jako k vynikajícímu vlasteneckému nadšení .
První náznaky o budoucím boji mezi Pruskem a Rakouskem byly již 13.června, kdy dorazila do Hořiněvse část rakouského vojska, ale hned druhý den odešla, po té ale 24.června zde sídlilo dva a půl tisíce vojáků, kteří se hned příští den ráno okolo páté hodině dali na pochod k Miletínu a Bělohradu. Sotva toto vojsko odešlo byla silnice zaplněna na šest hodin táhnoucím vojenským sborem. Po pěti dnech přicházeli lidé ze všech stran od severu a prchali před Pruskem na Jih. Občané vesnice raději počali ukrývat zásoby do sklepení pod farou. Pozdější den prchají ze zámku úředníci a od severu ustupoval rakouský pluk, jenž odtáhl k jihu, rovněž za ním přišel druhý taktéž třetí, takto se tento stav opakoval čtyřicetkrát dopoledne. Následně valná část zbývajících lidí byla rakouským vojskem přiměna opustit ves, Hořiněves tímto byla obsazena.
Nejkrutější boje nastaly 3.července, potom co se objevila pruská armáda poblíž západní části obce. O půl sedmé ráno se začalo střílet z děl i z pušek. Pruská armáda se sem dostala z Cerekvic a blížila se k lesu Svíbu, kde se rozpoutal zuřivý boj. Střetnutí obou pěchot o Svíb trval do druhé hodiny odpolední. Rakouské dělostřelectvo zatím zaujalo bojovou pozici špryňarovým statkem v Máslojedech, později se stáhlo na rejdiště (dnes tumplace). Poslední nastupoval rakouský prapor, který po porážce ustoupil ke kukleníkům. Druhá část pruského vojska se stahovala na části Žíželeves – nynější Frantov – Lužany směrem k Račicům a Hořiněvsi. Styčným bodem obou částí Prušáků byli památné lípy na Rejdišti. Po porážce Rakušáků ve Svibu obsadilo pruské vojsko Máslojedy a Hořiněves. Když myslivci c.k. 2 praporčího rozkazu se stáhly k hořiněvskému lesu Bažantnici, Prusové se blížili od hřbitova k Hořiněvsi, kde se srazili s hlídkou čtyřicátého praporního pluku, kde několik jich padlo, zbytek se bránilo ve statku Pražáka (č.p.16), vzdát se nechtěli a tak všech dvanáct vojínu bylo postříleno. V týž den druhá část pruské armády korunního prince Bedřicha Viléma (později císař Bedřich III), se brzy po poledni, blížila se směrem k hořiněvským lípám, které se staly styčným bodem obou pruských armád. Rakousko-uhersko bylo tedy poraženo. A prušáci se tu zdrželi až do sjednaného míru.
V zámku a kostele byli umisťováni ranění, z nichž velmi mnoho zemřelo. Zemřelí pochováni v hromadných hrobech za hřbitovní zdí starého hřbitova a na novém hřbitově a i ve společných šachtách panským dvorem. Z naší obce se zúčastnil Josef Wolf, později obecní strážník.
Pátého července se vracejí někteří občané do vsi, mez nimi farář Kozák, jenž cituje ,,Když jsem přicházel k farské zahradě, vraceje se ze Smiřic, právě Prusové, pod zahradou na poli Josefa Pražáka (č.p. 16) kopali jámu pro dvanáct našich vojínů, kteří na tom statku byli zastřeleni“. V kostele stopadesát raněných a fara naprosto plná nemocných, taktéž u Pražáků (č.p. 16) a Rezků (č.p. 2)
Následky po skončené válce přinesli hlavně velké ztráty na životech v naší obci, byla rozšířena cholera též tyfus. Zničena byla polní úroda včetně lesů i luk.
K těmto účelům také sloužil kostel sv. Prokopa a sousední fara. Ve zdech kostela jsou zazděny dělostřelecké projektily.
Za hřbitovní zdí je společný hrob 30 rakouských a pruských vojínů.
Hroby 40 pluku zachovány nejsou.
Na hřbitově jsou hroby důstojníků 40 pěšího pluku a za zdí společného hrobu 4 pruští vojíni.
Číslo 4: Pískovcová pyramida na Rejdišti c.k 57 pěšího pluku. Ve společné hrobě odpočívá 15 důstojníků, 45 poddůstojníků a 397 mužů
Číslo 104: Pískovcoví hranol označující setníka Leopolda z Pinkasu od pěšího pluku 57. umístěn v poli směrem k Máslojedům.
Číslo 110: Malá pískovcová pyramida společného hrobu 4 vojínů za hřbitovem.
Číslo 111: Malá pískovcová pyramida společného hrobu 30 rakouských a pruských vojínů za hřbitovem.
Číslo 112: Pískovcový jehlan za dvorem označuje společný hrob 200 rakouských ruských a pruských vojáků.
Číslo 217. – Pískovcová pyramida c.k podplukovníka Forsthubera z Forstbergu (v zahradě Dvořákově)
Číslo 218: Pískovcová pyramida 12 padlým pěš.pl. 40 (v zahradě Dvořákově)
Číslo 266: Jehlan padlým c.k. 2.praporu myslivců (za dvorem u cesty k Máslojedům). Na hřbitově je několik pomníků příslušníků)
První poštovní úřad otevřen 1877 jejímž prvním poštmistrem byl Václav Pražák (č.p.17), který spravoval rodinnou poštu, týž rok přešel do státní správy. Poštovní úřad postupně přemísťován.
1882 zahájil provoz staniční úřad po dostavění nádražní budovy (první vlak projížděl Hořiněvsí dne 25.března 1882). Taktéž vzniká Řemeslnická jednota, jenž později mění název na ,,řemeslnicko – živnostenská jednota“
V roce 1883 vznikl za přispění obce a pojišťovací společnosti Dobrovolný sbor hasičský.
1890 - Slavnost odhalení Hankova pomníku se konala 24.srpna 1890 za účasti spolků, deputací a lidu z dalekého okolí. Předvečer slavnosti se za střelby z hmoždířů konal lampiónový průvod a po něm představení místní ochotnické jednoty.V den 24.srpna průvod za zvuků hudby na mši a po té odchod k pomníku, kde slavnostní řeč přečetl Doktor Moravec z Dvora Králové.
1. Světová válka 1914 – 1918
26.7.1914 se občané dozvěděli, že bude 1.světová válka. V tentýž den byli vyvěšeny žluté plakáty vyzývající vojáky osmi armádních sborů k mobilizaci. Každým dnem lidé doufali v brzký konce války hlavně, když se objevily roku 1916 v novinách zprávy, že Rusové jsou v Karpatech. Leč po obsazení Srbska a Černé hory Rakouskem-Uherskem nastala doba nelehkého a těžkého vyčkávání. Dalším rokem odvedeni otec i synové (Brodinovi, Všetečkovi, Jakoubkovi, Daškovi). V obci chyběl dostatek obuvi též oděvů a také nevalné zásoby potravin zejména nouze o cukr, kávu, mléko, máslo i maso, dokonce byla špatná kvalita chleba, ovšem i piva bylo nedostatek. Co se týče denních potřeb, byla potíž sehnat dříví, uhlí a petrolejové svíčky. Nejvíce ovšem strádání na tabáku a tak z toho důvodu kuřáci kouřili sušené listy. Ve velkostatku se sázely luštěniny a občas se nechal porazit i dobytek, nejvíce hlavně ovce. Po celou dobu války byli přiděleny zdejšímu velkostatku váleční zajatci, někteří uprchli v r.1917. Ztrácela se důvěra k novinám, neboť mnohdy zaručené zprávy o válce byli pochybné. Přibývalo dezertérů, jenž putovali od Frantova na Hořiněves. Dvacet čtyři hodin v kuse přivážely lokomotivy zmrzačené italské a ruské vojíny. Hořiněves hostila rodiny židovských a haličských uprchlíků, kteří byli ubytováni v domech 48, 47, 45, 51, 76.
28.října 1918 kapitulace Rakouska-Uherska a vznik československé republiky.
Po dobytí Bělehradu rakouským vojskem vyvěsil řídící Wolf rakouský prapor na zdejší škole. Občan Souček za horlivost pana řídícího rozpáral černou sukni a zhotovil z ní smuteční prapor, který v noci upevnil na škole. Řídící podal trestní oznámení, ale nebylo nic vypátráno.
Vojáci z Hořiněvsi
Brodina František, Černý Jindřich, Dašek František, Dašek František ml., Felbr František, Homolka Bohumil, Hajný Josef, Hajný Václav, Hajný Václav ml., Holý Josef, Jakoubek Vladislav, Jakoubek Josef, Jakoubek Pavel, Jaroš František, Kubeš Emanuel, Kubeš František, Koníř Otakar, Koníř Jan, Kočí Josef, Kudr Václav, Kobos Karel, Kuchta Karel, Košťál Josef, Kracík Josef, Kracík František, Matuška Josef, Nosek Václav, Pavlík Václav, Prokeš Václav, Pospíšil František, Pražák Václav, Pražák Josef, Pražák Jiří, Rejfek Otokar, Rolín Josef, Studenecký Josef, Skalický Josef, Skořepa František, Skořepa Josef, Šmíd František, Šafka Václav, Šafka Rudolf, Šandera Jaroslav, Škarytka Josef, Škarytka Jaroslav, Šaroun Prokop, Šaroun Jan, Svatoň Čeněk, Tomeš František, Vyhledal František, Věchet František, Šedivý František, Vosáhlo František, Dušek Václav, Šaroun Josef, Volf František, Všetečka František, Všetečka Vojtěch, Všetečka Josef, Zilvar Josef
Jména padlých
Andrle Josef, Dědek Josef, Hojný Václav, Homolka Václav, Homolka František, Kvasnička František, Košťál Jan, Kubeš Emanuel, Kudrna Vojtěch, Macek Josef, Martinec Ota, Pospíšil František, Rolin Josef, Skalický Josef, Staněk Josef, Štefan František, Vyhledal František, Zilvar Jaroslav.
Dvacátá léta
1922 -řádila v lesích mnišková pohroma, zavalila celou republiku a tak například dříví z blízkých vřešťovských lesů bylo dopravováno ze zdejší stanice do Německa.
23.července se přihnala v odpoledních hodinách větrná bouře, smršť s bouřkou a lijavcem a krupobitím trvající hodinu a půl. Naše obec měla mezi okolními obcemi škody největší
(budovy, pole, sad, lesy), byla sražena vrchní část věže farního chrámu páně sv. Prokopa a hozena na střechu kostela a chrámový strop prorazila a pak spadla na východ starého hřbitova.
Vzniklo elektrárenské družstvo a začala elektrifikace obce.
1924 -dosavadní hřbitov nedostačoval a tak byl rozšířen. Zaveden telegrafní provoz a taktéž telefon.
Znovuzřízení a opravy věže kostelní a též hodin, které dostali nové číselníky.
1925 - objevil se v Hořiněvsi první radioaparát, ke konci roku 1932 v obvodu zdejší pošty bylo 46 posluchačů.
1926 - vybudováno koupaliště v místě kde kdysi býval rybník Špuk (původně Špork).
1929 - kruté mrazy (nejnižší teplota 10.2. -34oC) a sněhové závěje sahající do korun stromů na alejích zamezovali veškerou přespolní komunikaci a museli být raženy cesty. Hořiněves zbavena spojení vlakového a pošta též odříznuta od zásilek.
Třicátá léta
1931 - zřízena prodejna obuvi Baťa a Otakar Koníř otevřel pohřební ústav a František Věchet zřídil čalounictví.
Nově vybudovaná hasičská zbrojnice.
1932 - zrušeno hnutí fašistické, jež vzniklo 1924. Projevovalo se v obci tak i v kraji. Působili v něm především radikální a nespokojená mládež, leč k této ideologii autorativního řádu se stavěli též jedinci z řad rolnických.
Zřízena školní radou příjmací stanice – tímto opatření se škola zařadila mezi první, kteří pravidelně školský rozhlas poslouchají → první relace, projev prezidenta republiky
Sokol uvádí v život tělocvičnou činnost mužů, dorostu a hlavně žactva
Sbor Dobrovolných Hasičů slaví 50 let konání, u této příležitosti proveden průvod s hudbou na prostranství svatého Františka, předvedeno požární cvičení a slavnost ukončena zahradním koncertem v Hostinci Josefa Huška
1933 - obec se ujímá památných soch Václava Hanky, Svatého Františka a dala sochy na opravy sochaři. Na podzim do podstavce sochy sv.Františka vložen do lahve pamětní spis. V listopadu patnáctého roku trvání československé republiky (1933) ze sbírek občanů a nákladem obce tato socha sochařem Hykou z Hradce Králové znovuzřízena. Stavební náklad činil 1100 Kč. Při rozebrání sochy byla objevena láhev s pamětní listinou o přemístění (1851) sochy od zámku na místo dnešní a několik výtisků novin té doby té doby (Slovanské noviny, Věstník Jičínský a noviny Slovanské lípy). Všechny tyto památky uloženy v archivu ve škole.
Místní osvětová komise s místními spolky uspořádala oslavu patnáctého výročí státní samostatnosti v den 28.října veřejným projevem u Lípy svobody. Slavnost zahájena průvodem od školy, kde se vztyčila vlajka.
1934 - obecní zastupitelstvo rozhodlo o postavení pomníku padlým obětem z 1.světové války. Je ze žulového kamene. Byla uspořádaná sbírka mezi občany tak i spolky. Na pomníku dána bronzová deska se jmény padlých. Kolem památníku se zřídil parčík, který se oplotí a prostranství se upraví jako park. K výzvě červeného kříže a některých jedinců byl ustanoven pro Hořiněves a zdravotní obvod červený kříž. Další činnost byla Akce venkov na záchranu dětí Konaná republikánskou stranou po státu, vynesla v obci 540Kč až toho zakoupeny boty pro chudé děti
1935 - v den osmdesátých pátých narozenin Tomáše Garique Masaryka ho naše obec zvolila čestným občanem. Téhož roku odstupuje T.G.M z úřadu prezidentského a na jeho místo se dostal Dr. Eduard Beneš.
13.ledna puštěn v biografu zde první zvukový film Dobrý voják Švejk.
1937 - 14.září ve 3 hodiny 29 minut – zemřel Tomáš Garique Masaryk a v 8 hodin vyvěšeny byli černé prapory po celé republice, taktéž i u nás a Československá Zvonička oznamovala konec života T.G.M, v 9 hodin uctěna památka velkým zvonem kostelu svatého Prokopa.
Celá obec, která jmenovala presidenta osvoboditele, čestným občanem uctila jeho památku 18.září v sále Jana Paděry uspořádání smuteční schůzí zastupitelstva i u občanstva. Zastupitelstvo se rozhodlo, že uctí památku našeho čestného občana zakoupením všech jeho vydaných spisů a věnuje je knihovně. 21.září se o 10.hodině rozezněli všechny zvony v Hořiněvsi, aby vzdali čest T.G.Masarykovi. Po dobu pohřbu všechny obchody uzavřeny.
Druhá světová válka
1938
Ve škole uspořádána výstava památek vystaveny vykopávky (mlaty, popelnice,
pamětihodnosti (paměti z války 1886, vysvědčení, prvotisky rukopisů, truhly, almary, kolovraty. Výstavu navštívilo 700 osob a čistý zisk činil 500 Kč.
Březnové připojení Rakouska k Německu, vyvolalo u nás nepokoje
21.května se vyskytli poplašné zprávy o mobilizaci, avšak se nekonala.
Nepokoje v pohraničí přiměli vlád, že 13.září bylo vyhlášeno stanné právo, postupně dostihlo naší obec (odevzdány zbraně a střeliva.) Na velkých městech i v Hradci Králové velké demonstrace pro hájení naší republiky – přeměnili se v národní manifest.
30.září 1938 – přistoupilo Československu na podmínku Německa, aby se zachránilo válce.
V páté etapě při obsazování německým vojskem, byl zabrán Dubenec, Libotov a Králové dvorské nádraží. Tím porušena cesta okresní dráhou a do okresního města zbyla pouze jediná cesta přes Lipnici, Doubravici, Vřešťov do Hořiněvsi.
Po okupaci Německýcm vojskem zaujaly československé vojenské jednotky nové pohraniční pásmo, vzdáleno 4km od demarkační čáry. Naše vojsko bylo v Račicích a Žiželevsi, kde konalo hlídkovou službu. Lysice a rozcestí k Jeřičkám, bylo obsazeno kulomety.
Obchody nakupovali sůl, zápalky, ocet, petroleje, svíčky, baterky, sody, které se později prodávali, omezeně k dostání byli plynové masky
Velké potíže se sklizní, jelikož jim byli odvedeni všechny koně, mimo velkostatku k vojenským útvarům
Objevila se slintavka a kulhavka – rolníci prováděli protiopatření, které to zamezili. Před mobilizací projížděli auta obcí s uprchlíky a nejnutnějšími potřebami.
Po mobilizaci si lidé navzájem pomáhali a přemýšlelo se o vybudování krytů – zhotoven pouze jeden a to K.Kuchtou
Byl pouštěn Vídeňský rozhlas – nevěřilo se mu pro lživé zprávy.
Provedeno podle okresního úřadu 25.září zatemnění, strážní službu konal po rychlé mobilizaci až do 26.9. Hasičský sbor, po té hlídky občanstva, vždy hlídka po čtyřech za noc. Hlídky se střídali podle pořadí domů.
28.října – 20.výročí československé republiky se prvně pracovalo a ve školách se učilo.
Vojsko
Stanné právo postupně postihlo další pohraniční okresy. Nařízeno i v naší obci, odevzdání zbraní a střeliva.
Dne 14.září 1938 povoláno časně z rána z naší obce 14.záložníků k vojenské službě.
Záložníci
Kracík Ladislav, četař
Šedivý František, desátník
Němeček Josef, svobodník
Homolka Miroslav, svobodník
Středa Jaroslav, voj. v.z.
Dašek František voj v.z.
Převrátil František voj v.z
Machek Josef svobodník
Brodina Václav voj v.z
Brodina Rudolf voj. v.z
Sejček Josef František voj.vz
Tomšů František voj.vz
Dvořák Jaroslav voj.vz
Jaroš František voj.vz
Široký František voj.vz
Šavka Ladislav voj. vz
- aktivní službu vojenskou konal – Hladík Josef, podporučík Skalický Josef, Široký Josef svobodník.
1939
15.března začalo obsazování Čech a Moravy Německem. V Praze se ustanovil národní výbor. Následný den vzniká Protektorát Čechy a Morava.
Mezi prvními nařízeními Protektorátu byla zavedená jízda doprava. Potíže byly obzvláště u kravských potahů. Brzdy byli předělávány na pravou stranu. Silnice opatřeny výstražnými značkami. Zpráva o okupovaném území byla vzata klidně a obci se přestali raději vést politické diskuze, které by zatěžovali ještě více soužití ve vsi. Uskutečněná sbírka Národní pomoc činila 1745 Korun.
Až do okupace byli ceny životních potřeb, mimo topiva beze změny. 15.března nákupní horečka zachvátila všechny majetnější lidi. V největším množství byli kupovány látka, bílé zboží a mýdlo. V některých dnech byly obchody vyprodány úplně. Stanovená cena hodnoty marky byla 10 K.
Další neradostnou událostí bylo, že 20.dubna byli prvně vyvěšeny říšské vlajky.
Na přelomu dubna a března projížděli skupiny říšské armády naší vesnicí za účelem prohlídky bojiště z roku 1866.
K nepřehlédnutí byla též velká nákladní auta, projíždějící nezvyklou rychlostí, častokrát upoutala pozornost.
Na počátku měsíce září nařízené zatemnění a provedena změna v označení úředních návštěvních tabulek a dány provizorní v řeči německo – české. Zahájeno bylo vydání lístků na mýdlo později i lístky na potraviny, nýbrž pouze výhradně brambory, drůbež a zvěřina prodány volně. Po vstupu Německa do války s Polskem byli vyprodány cukr, mouka, maso, petrolej. Po zrušení volného prodeje obuvi, látek a textilii v platnost zavedeny Oděvní lístky. Největší potíže s nákupem obuvi a mnohokrát byla fronta před baťovou prodejnou. Dvakrát dokonce byl zavolán strážník k udržování pořádku při prodeji.
Starost taktéž způsobilo obstarávání topiva. Uhlí a dřevo se prodávalo omezeně.
1940
Úředně povinně založena nová pamětní kniha (1940-1944). Původní kroniku, jenž měla být odeslána do archivu si Vojtěch Všetečka ponechal doma až do konce války. Místo ní však Všetečka odeslal do archivu svou soukromou kroniku
V průběhů válečných útrap a strastí dostala v březnu naše čistě česká obec Hořiněves, nové německé pojmenování. Dřívější německé Hořeňouwes na dosud neslyšné úřední Brenndorf. Po vítězství Němců nad Francií odstraněny v obci všechny připomínky na Československou republiku. Nařízením byli všechny živnosti označeny německy a sice tak, že pojmenování majitele podle národnosti, u nás česky, označení druhu živnosti německy a česky. I veškeré vývěsky museli být německy české. Pouze firma Barbory Nepilé zůstala česká.
13.února byl zatčen gestapem syn zdejšího holiče Jan Sedláček, jenž byl úředníkem v Opočně a v tutéž dobu také máslojedský rodák generál Volf Václav.
Jana Sedláčka uvěznili v Hradci Králové, kde byl známým gestapáckým způsobem vyšetřován.
Jan podporoval určitou částkou svoje rodiče a sestru, která právě studovala. Poté co rodičům došli peníze tak přátelé rodiny se složily na částku 900Korun a darovali je rodičům. Nakoupeny za ně léky, jenže během měsíce matka zemřela.
Mezi tím Sedláček převezen do tábora Rollenburgu na francousko-švícarských hranicích. Sedláček přes krutost tyranie gestapa neprozradil nic ze své národní činnosti.
Obec měla na starosti válečné hospodářství. Soupis za soupisem, dodávky brambor, obilí, sena, slámy a dobytka nebyli lehkým úkolem. Koncem roku zlikvidováno společenstvo různých živností a zbytek řemeslníků přidělen k odborným společenstvům
Rok 1940 počínal mrazivou zimou. 8.ledna bylo -27C. prudké tání zavinilo že 14.března vznikla voda v domě č.p. 72, 60, 61, 59, 38. Rybník Barbora byl plný a bylo nebezpečí, že se voda přelije přes hráz.
Vázané – usměrněné hospodářství a úředně stanovené ceny, přísná opatření a dohled hospodářské policie. Potravinové lístky sice drželi distribuci v chodu, ale staré zásoby s dobrým zbožím vyprodány. Zapojením celých Čech a Moravy 1.října do celního prostoru německé říše, se projevilo velkým vzestupem cen u všeho zboží mimo prášku do pečiva a kvasnic. Ke konci roku nebylo k dostání – čaj, perník, kakao, rum, čok, rýže, luštěniny Řemeslníci dostávali suroviny na příděl a vyráběli podle možností, nejraději cigarety. Dělnictvu byli upraveny platy, která neodpovídala k hlediskům cenám životních potřeb.
1941
Nový rok započal sněhovou bouří a následkem závějí přerušeny spoje do vsi. 6.ledna zapadány až po střechy byli domky na konci obce k Sendražicím. Prohazovalo se několik dnů a musela být nařízená pracovní povinnost mužů od 18-60 let. Dne 6.února proházené cesty a trať znovu zaváty sněhem a vlak zůstal trčet u Pazderny. Obavy, že na jaře budou povodně se staly bezdůvodné, spousty sněhu pozvolna roztály.
Živnostníkům a obchodníkům, přibyla povinnost vedení knih pro daňové účely. V pracovních dnech se chodilo hodně v dřevěných botách a záplatovaných šatech. Zásobování v rámci platných dávek, které během roku u dovozu masa, chleba a másla značné úbytky, probíhalo dle. ,,plánu“. Přísná nařízení a pokuty znemožnily ku konci roku, obstarávat potraviny mimo lístky, opatřovali se tedy na černo. Náruživí kuřáci, kterým nepostačovaly zásoby čtyřicetipěti cigaret týdne, kouřili různá koření a šířily kolem sebe nepříjemný pach.
U méně zámožných se objevily různé nemoci (velké boláky), které rozšířeny hlavně mezi dětmi.
Spolek pro udržování válečných památek v Hradci Králové, nechal opravit v katastru obce všechny vojenské pomníky.Pomník 12. rakouského pluku posunut z Dvořákovi (č.p.16) zahrady poblíž šachty, neb padlí vojáci jsou pochováni na poli u zahrady.
Koncem roku přikročeno k zavedení telefonu do obce Máslojed, Benátek, Vrchovnice, Želkovice, Žiželevse a Jeřiček.
V každé obci zřízena veřejná hovorna, jen Hořiněves hovornu nemá, mimo poštovní úřad.
Kampelička tohoto roku dovršila 40 let činnosti vydala vlastním nákladem ročenku, v které již byl článek o Hořiněvsi podávající stručnou historii obce. Zároveň je největší v okrese.
Zamezena během roku žebrota, našim příslušníkům Horákovi živící se hrou na harmoniku a Felbrová, která chodila s gramofonem odebrána koncese, nebyla jim však poskytnuta žádná možnost k živobytí a tak oba byli odkázáni na almužnu obce, která činila měsíčně 20 Kč.
1942
Došla zpráva, že byl uskutečněn 27.května atentát na Reinharda Haydricha a týž den vyhlášen nad protektorátem Civilní výjimečný stav – následovalo opatření o povinném hlášení osob s výzvou, že ten kdo nebude policejně hlášen, nebo bude-li u někoho nalezena zbraň, bude zastřelen i s celou rodinou.
Po týdnu rozhlas ohlásil smrt Hendricha a během těchto dnů došla hrozná zpráva o vyhlazení Lidic a Ležáků.
3.července hrdinové českoslovenští parašutisté vypátráni v pravoslavném kostele, kde se odmítli vzdát a tak se zastřelili, téhož dne skončilo stanné právo
1.června v obci konali prohlídku osob po domech Němečtí vojáci.
Knihovna musela vyřadit nejcennější takzvané ,,závadné“ knihy, velmi snížila knižní stav
byla zřízena tajná dětská knihovna, jenž měla význam pro naše školáky
Značné sněhové závěje v únoru způsobili neprůchodnost cesty k Sendražicím, která byla sjízdná až 14.března.
Zásobování v dobrém stavu, na podzim byli dávky masa a chleba zvýšeny. V hospodářství se musela povinně pěstovat řepka, len a jako meziplodina do řepy a čakánky mák.
Papáček František
20.října náhle po operaci zemřel Papáček, řídící učitel, náměstek starosty.
1943
Přísné zatemnění bylo často kontrolováno četnictvem a bylo mnoho postižených, kteří platili pokuty. I živnostníci měli časté návštěvy kontrolních orgánů a platili také zásobovací přestupky. Pro útěk z práce ze Říše byl Oldřich Čermák poslán do kárného tábora v Hradišti. Totéž Václav Sobotka byl pro nenastoupení práce třikrát v kárném táboře.
Utvořením kuratoria mládeže, rozpuštěna mládež N.S. Mladší 18-ti let přičleněni ke kuratoriu, starší se jako Mladí členové N.S.
Kuratorium mládeže převzalo do správy majetek Sokola.
Zřízeno stálé zvukové kino pro úzký film, první představení bylo 29.října a předveden úzký film Jan Cimbura.
1944
Obchody ku konci roku zely prázdnotou a regály byli naplněny prázdnými krabicemi. Bylo jen přidělené zboží.
1945
23.1. byli u nás slyšet silné výbuchy z Vratislavi a blížící se vítěznou Rudou armádou prozrazovala auta uprchlíků, projíždějících 30.ledna naší obcí. Byli to nejdříve, pyšné německé autobusy, které pod označením Š.K, odváželi německou mládež a ženy. Sněžilo a cesty zapadali sněhem tak na rozkaz úřadů musili v noci 31.ledna všichni muži uvolňovat cesty, aby mohli němc
copyright © Obec Hořiněves 2025